Iogear GWU637 11BGN 300MBPS 2.4GHZ WPS Wep Wpa WPA2 Tkip AES
SKU
GWU637
ManufacturerIOGEAR
Condition: New
In stock
$53.06

Interfaces/Ports
| Host Interface | Micro USB |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 0.80 oz |
| Form Factor | External |
| Height | 1" |
| Width | 0.8" |
| Depth | 2.6" |
General Information
| Product Type | Wi-Fi Adapter |
| Manufacturer Part Number | GWU637 |
| Manufacturer Website Address | http://www.iogear.com |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | IOGEAR Inc |
| Product Model | GWU637 |
| Product Name | Universal Wi-Fi N Transmitter- Ethernet to Wi-Fi N 300Mbps |
| Brand Name | IOGEAR |
Technical Information
| Wireless Transmission Speed | 300 Mbit/s |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11n |
| ISM Band | Yes |
| UNII Band | No |
| Indoor Antenna Range | 328.1 ft |
| Outdoor Antenna Range | 590.6 ft |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 4 |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
