Juniper Networks Acx1000 Universal Access Router Dc Version 1Ru Temperature Hardened Passively
SKU
ACX1000-DC
ManufacturerJuniper Networks
Condition: New
In stock
$7,188.96

Media & Performance
| Carrier Supported | T-carrier/E-carrier |
I/O Expansions
| Expansion Slot Type | SFP (mini-GBIC) |
| Number of Total Expansion Slots | 4 |
Power Description
| Input Voltage | 24 V DC |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Redundant Power Supply Supported | No |
Network & Communication
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| T1/E1 | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| VoIP Supported | No |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 6.50 lb |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 1.8" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 9.4" |
| Compatible Rack Unit | 1U |
General Information
| Product Type | Router |
| Manufacturer Part Number | ACX1000-DC |
| Manufacturer Website Address | http://www.juniper.net |
| Manufacturer | Juniper Networks Inc |
| Product Model | ACX1000 |
| Product Name | ACX1000 Universal Access Router |
| Product Series | ACX |
| Brand Name | Juniper |
Interfaces/Ports
| Token Ring Port | No |
| USB | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 12 |
| Powerline | No |
| Management Port | Yes |
| Number of RJ-48 Ports | 8 |
| Total Number of Ports | 20 |
| Serial V.35 Interface | No |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
