Juniper Networks Acx1100 Universal Access Router Ac Version Dual Power Supply
SKU
ACX1100-AC
ManufacturerJuniper Networks
Condition: New
In stock
$5,430.14

Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
I/O Expansions
| Expansion Slot Type | SFP |
| Number of Total Expansion Slots | 4 |
Network & Communication
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
Power Description
| Input Voltage | 24 V DC |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Redundant Power Supply Supported | Yes |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards | Safety Approvals:EMC:Immunity:ETSI:NEBS:Telecomm Compliance:
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 7.80 lb |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 1.8" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 9.4" |
| Compatible Rack Unit | 1U |
Interfaces/Ports
| Token Ring Port | No |
| USB | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 12 |
| Powerline | No |
| Management Port | Yes |
| Total Number of Ports | 12 |
| Serial V.35 Interface | No |
General Information
| Product Type | Router |
| Manufacturer Part Number | ACX1100-AC |
| Manufacturer Website Address | http://www.juniper.net |
| Manufacturer | Juniper Networks Inc |
| Product Model | ACX1100-AC |
| Product Name | ACX1100-AC Router |
| Product Series | ACX |
| Brand Name | Juniper |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
