Juniper Networks Acx2200 Universal Access Router Ac Dual Ps 1Ru Synce/1588V2 Temperature
SKU
ACX2200-AC
ManufacturerJuniper Networks
Condition: New
In stock
$7,998.60

Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
I/O Expansions
| Expansion Slot Type | SFP |
| SFP+ | |
| Number of Total Expansion Slots | 8 |
Network & Communication
| Network Technology | 10GBase-X |
| 10/100/1000Base-T | |
| 1000Base-X | |
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
| 120 V AC | |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Redundant Power Supply Supported | Yes |
Interfaces/Ports
| Token Ring Port | No |
| USB | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 8 |
| Powerline | No |
| Management Port | Yes |
| Total Number of Ports | 8 |
| Serial V.35 Interface | No |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | REACH |
| WEEE | |
| RoHS |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 8.30 lb |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 1.8" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 9.4" |
| Compatible Rack Unit | 1U |
General Information
| Product Type | Router |
| Manufacturer Part Number | ACX2200-AC |
| Manufacturer Website Address | http://www.juniper.net |
| Manufacturer | Juniper Networks Inc |
| Product Model | ACX2200 |
| Product Name | ACX2200 Router |
| Product Series | ACX |
| Brand Name | Juniper |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
