Juniper Networks Converged Access Gateway Base Unit 4000
SKU
ACX4000-2-6GE-DC
ManufacturerJuniper Networks
Condition: New
In stock
$15,196.07

Miscellaneous
| Certifications & Standards | Safety Approvals: • CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1 • UL 60950-1 • EN 60950-1 • IEC 60950-1 - CB Scheme • EN 60825-1 EMC: • AS/NZS CISPR22 Class A • EN55022 Class A • VCCI Class B • FCC Part 15 Class A Immunity: • EN-61000-3-2 Power Line Harmonics • EN-61000-3-3 Voltage Fluctuations and Flicker • EN-61000-4-2 ESD • EN-61000-4-3 Radiated Immunity • EN-61000-4-4 EFT • EN-61000-4-5 Surge • EN-61000-4-6 Low Frequency Common Immunity • EN-61000-4-11 Voltage Dips and Sags ETSI: • ETSI EN300386-2 Telecommunication Network Equipment Electromagnetic Compatibilty Requirements NEBS: |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Network & Communication
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet |
Power Description
| Input Voltage | 240 V AC |
| 110 V AC | |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
I/O Expansions
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| SFP (mini-GBIC) | |
| Modular Interface Card (MIC) | |
| Number of Total Expansion Slots | 14 |
Interfaces/Ports
| Token Ring Port | No |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 8 |
| Powerline | No |
| Management Port | Yes |
| Total Number of Ports | 8 |
| Serial V.35 Interface | No |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 23.80 lb |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 4.4" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 9.3" |
| Compatible Rack Unit | 2.5U |
General Information
| Product Type | Router |
| Manufacturer Part Number | ACX4000-2-6GE-DC |
| Manufacturer Website Address | http://www.juniper.net |
| Manufacturer | Juniper Networks Inc |
| Product Model | 4000 |
| Product Name | ACX4000 Universal Access Router |
| Product Series | ACX |
| Brand Name | Juniper |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
