Juniper Networks Acx5096, 96 Sfp+/Sfp Ports, 8 Qsfp Ports
SKU
ACX5096-DC-L2-L3
ManufacturerJuniper Networks
Condition: New
In stock
$48,339.35

I/O Expansions
| Number of Total Expansion Slots | 104 |
General Information
| Product Type | Router Chassis |
| Manufacturer Part Number | ACX5096-DC-L2-L3 |
| Manufacturer Website Address | http://www.juniper.net |
| Manufacturer | Juniper Networks Inc |
| Product Model | ACX5096 |
| Product Name | ACX5096 Router |
| Product Series | ACX |
| Brand Name | Juniper |
Interfaces/Ports
| Powerline | No |
Power Description
| Redundant Power Supply Supported | Yes |
Network & Communication
| Network Technology | 40GBase-X |
| 10GBase-X | |
| Ethernet Technology | 40 Gigabit Ethernet |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 32.50 lb |
| Height | 3.5" |
| Width | 22.4" |
| Depth | 17.4" |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
