Juniper Networks ACX6160 4X100G/200G Transponder DC Psus
SKU
ACX6160-T-DC
ManufacturerJuniper Networks
Condition: New
In stock
$33,620.97

I/O Expansions
| Number of Total Expansion Slots | 12 |
Interfaces/Ports
| Management Port | Yes |
General Information
| Product Type | Router |
| Manufacturer Part Number | ACX6160-T-DC |
| Manufacturer Website Address | http://www.juniper.net |
| Manufacturer | Juniper Networks Inc |
| Product Model | ACX6160 |
| Product Name | ACX6160 Router |
| Product Series | ACX |
| Brand Name | Juniper |
Power Description
| Redundant Power Supply Supported | Yes |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Network & Communication
| Network Technology | 100GBase-X |
| Ethernet Technology | 200 Gigabit Ethernet |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 24 lb |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 1.7" |
| Width | 17.4" |
| Depth | 24.4" |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
