Juniper Networks ACX710 DC; 24 SFP+/SFP Ports, 4 QSFP28 Ports; 1RU; 320MM Depth; -40C to 65C
SKU
ACX710DC
ManufacturerJuniper Networks
Condition: New
In stock
$16,976.59

I/O Expansions
| Number of Total Expansion Slots | 28 |
Power Description
| Power Consumption | 225 W |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Interfaces/Ports
| Management Port | Yes |
| Total Number of Ports | 28 |
Network & Communication
| Network Technology | 100GBase-X |
| 10GBase-X | |
| Ethernet Technology | 100 Gigabit Ethernet |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 17.60 lb |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 1.7" |
| Width | 17.4" |
| Depth | 12.4" |
| Compatible Rack Unit | 1U |
Miscellaneous
| Country of Origin | Poland |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| RoHS |
General Information
| Product Type | Router |
| Manufacturer Part Number | ACX710DC |
| Manufacturer Website Address | http://www.juniper.net |
| Manufacturer | Juniper Networks Inc |
| Product Model | ACX710 |
| Product Name | ACX710 Universal Metro Router |
| Brand Name | Juniper |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
