Juniper Networks Converged Access Gateway Chassis Spare,
SKU
CHAS-ACX4000-S
ManufacturerJuniper Networks
Condition: New
In stock
$9,072.19

Miscellaneous
| Certifications & Standards | Safety:EMC:Immunity:ETSI:NEBS:Telecomm Compliance:
|
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
I/O Expansions
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| SFP (mini-GBIC) | |
| Number of Total Expansion Slots | 6 |
Power Description
| Input Voltage | 110 V AC |
| 220 V AC | |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
Interfaces/Ports
| Token Ring Port | No |
| USB | No |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 8 |
| Powerline | No |
| Management Port | Yes |
| Total Number of Ports | 8 |
| Serial V.35 Interface | No |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 23.80 lb |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 4.4" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 9.3" |
| Compatible Rack Unit | 2U |
General Information
| Product Type | Router Chassis |
| Manufacturer Part Number | CHAS-ACX4000-S |
| Manufacturer Website Address | http://www.juniper.net |
| Manufacturer | Juniper Networks Inc |
| Product Model | 4000 |
| Product Name | ACX4000 Universal Access Router |
| Product Series | ACX |
| Brand Name | Juniper |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
