Juniper Networks MX480 with Installed Backplane, Spare
SKU
CHAS-BP3-MX480-S
ManufacturerJuniper Networks
Condition: New
In stock
$18,730.88

Management & Protocols
| Security Features |
|
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
| 120 V AC |
General Information
| Product Type | Router Chassis |
| Manufacturer Part Number | CHAS-BP3-MX480-S |
| Manufacturer Website Address | http://www.juniper.net |
| Manufacturer | Juniper Networks Inc |
| Product Model | MX480 |
| Product Name | MX480 Router Chassis |
| Brand Name | Juniper |
I/O Expansions
| Expansion Slot Type | Dense Port Concentrator |
| Switch Control Board | |
| Number of Total Expansion Slots | 8 |
Interfaces/Ports
| Token Ring Port | No |
| USB | No |
| Powerline | No |
| Serial V.35 Interface | No |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 180.12 lb |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 14" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 23.8" |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
