Juniper Networks EX2300 TAA 10/100/1000BASET 24 Port PoE+ 4 x 1/10G SFP/SFP+
SKU
EX2300-24P-TAA
ManufacturerJuniper Networks
Condition: New
In stock
$2,123.03

Management & Protocols
| Manageable | Yes |
Network & Communication
| Layer Supported | 4 |
Power Description
| Power Source | Power Supply |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
I/O Expansions
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| Number of Total Expansion Slots | 4 |
| Number of SFP+ Slots | 4 |
| Shared SFP Slot | No |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GS |
| RoHS-6 | |
| TÜV | |
| TAA Compliant | Yes |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 9.89 lb |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Wall Mountable | |
| Height | 1.8" |
| Width | 17.4" |
| Depth | 10.2" |
| Compatible Rack Unit | 1U |
Interfaces/Ports
| Modular | Yes |
| Uplink Port | Yes |
| Stack Port | No |
| Total Number of Network Ports | 24 |
| Port/Expansion Slot Details | 24 x Gigabit Ethernet Network |
| 4 x 10 Gigabit Ethernet Expansion Slot |
Media & Performance
| Network Technology | 10GBase-X |
| 10/100/1000Base-T | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| 10 Gigabit Ethernet | |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Optical Fiber |
General Information
| Product Type | Layer 3 Switch |
| Manufacturer Part Number | EX2300-24P-TAA |
| Manufacturer Website Address | http://www.juniper.net |
| Manufacturer | Juniper Networks Inc |
| Product Model | EX2300-24P |
| Product Name | EX2300 Ethernet Switch |
| Product Series | EX2300 |
| Brand Name | Juniper |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
