Juniper Networks JATP700 2U Appliance, 2X10CORES, 8X900GB H
SKU
JATP700-AC-COL
ManufacturerJuniper Networks
Condition: New
In stock
$32,958.65

Management & Protocols
| Manageable | Yes |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Wireless Specifications
| Wireless LAN | No |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
I/O Expansions
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| Number of Total Expansion Slots | 2 |
| Number of SFP+ Slots | 2 |
Interfaces/Ports
| Number of Network (RJ-45) Ports | 4 |
| Total Number of Ports | 4 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
General Information
| Product Type | Network Security/Firewall Appliance |
| Manufacturer Part Number | JATP700-AC-COL |
| Manufacturer Website Address | http://www.juniper.net |
| Manufacturer | Juniper Networks Inc |
| Product Model | JATP700 |
| Product Name | Advanced Threat Prevention Appliance |
| Brand Name | Juniper |
Network & Communication
| Network Standard | 10GBase-X |
| 10/100/1000Base-T | |
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 42 lb |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 3.5" |
| Width | 17.2" |
| Depth | 24.8" |
| Compatible Rack Unit | 2U |
Technical Information
| Firewall Protection Supported | Threat Protection |
| Traffic Anomaly Detection | |
| Malware Protection | |
| Intrusion Detection | |
| Fileupload Control | |
| Email Security | |
| Access Control | |
| Advanced Threat Intelligence | |
| Antivirus |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
