Juniper Networks QSFP28 Form Factor, 100G BI-Directional Optic, 100M Over OM3 (SR)
SKU
JNP-QSFP-100G-BXSR
ManufacturerJuniper Networks
Condition: New
In stock
$2,975.26

Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Technical Information
| Application/Usage | Optical Network |
| Data Networking |
Interfaces/Ports
| Interfaces/Ports Details | 1 x LC Duplex 100GBase-SR Network |
| Connector Type | LC |
| LC | |
| Total Number of Ports | 1 |
Miscellaneous
| Compatibility | Juniper Switches:
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Green Dot | |
| China RoHS | |
| RoHS | |
| REACH |
Media & Performance
| Network Technology | 100GBase-SR |
| Ethernet Technology | 100 Gigabit Ethernet |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Fiber Mode Supported | Multi-mode |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 0.22 lb |
| Height | 0.5" |
| Width | 0.7" |
| Depth | 2.9" |
General Information
| Product Type | QSFP28 |
| Manufacturer Part Number | JNP-QSFP-100G-BXSR |
| Manufacturer Website Address | http://www.juniper.net |
| Manufacturer | Juniper Networks Inc |
| Product Name | QSFP28 Module |
| Brand Name | Juniper |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
