Juniper Networks 10G BX Optics Over SMF, 40KM
SKU
JNP-SFP-10G-BX40U
ManufacturerJuniper Networks
Condition: New
In stock
$12,997.03

Miscellaneous
| Compatibility | Juniper Networks Universal Routers:
|
Technical Information
| Application/Usage | Data Networking |
| Optical Network |
Interfaces/Ports
| Interfaces/Ports Details | 1 x LC Simplex 10GBase-X Network |
| Connector Type | LC |
| LC | |
| Total Number of Ports | 1 |
Media & Performance
| Network Technology | 10GBase-X |
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Fiber Mode Supported | Single-mode |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 0.33 lb |
| Height | 0.3" |
| Width | 0.5" |
| Depth | 2.4" |
General Information
| Product Type | SFP+ |
| Manufacturer Part Number | JNP-SFP-10G-BX40U |
| Manufacturer Website Address | http://www.juniper.net |
| Manufacturer | Juniper Networks Inc |
| Product Name | SFP+ Module |
| Brand Name | Juniper |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
