Juniper Networks MX240 AC Premium System with Dual Scbe/Re-S-1800X4- 16G/ Power&Fan Tray
SKU
MX240-PREM3-AC
ManufacturerJuniper Networks
Condition: New
In stock
$94,869.14

Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
I/O Expansions
| Expansion Slot Type | Dense Port Concentrator |
| Number of Total Expansion Slots | 3 |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 130 lb |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 8.7" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 27.8" |
| Compatible Rack Unit | 5U |
Power Description
| Input Voltage | 220 V AC |
| 110 V AC | |
| Redundant Power Supply Supported | Yes |
General Information
| Product Type | Router Chassis |
| Manufacturer Part Number | MX240-PREM3-AC |
| Manufacturer Website Address | http://www.juniper.net |
| Manufacturer | Juniper Networks Inc |
| Product Model | MX240 |
| Product Name | MX240 3D Universal Edge Router |
| Product Series | MX |
| Brand Name | Juniper |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
