Juniper Networks Mx240 Base Chassis With Midplane, 1 Nos.
SKU
MX240BASE-DC
ManufacturerJuniper Networks
Condition: New
In stock
$40,205.69

I/O Expansions
| Expansion Slot Type | Dense Port Concentrator |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Miscellaneous
| Additional Information | Service Flexibility:
|
| Package Contents |
|
General Information
| Product Type | Router |
| Manufacturer Part Number | MX240BASE-DC |
| Manufacturer Website Address | http://www.juniper.net |
| Manufacturer | Juniper Networks Inc |
| Product Model | MX240 |
| Product Name | MX240 Ethernet Services Router |
| Brand Name | Juniper |
Power Description
| Input Voltage | 220 V AC |
| 110 V AC | |
| Redundant Power Supply Supported | Yes |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 130.07 lb |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 8.7" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 23.8" |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
