Juniper Networks Mx40 Dc Chassis With Timing Support Incl Dual Power Support Empty Microphone 2Slots
SKU
MX40-T-DC
ManufacturerJuniper Networks
Condition: New
In stock
$58,593.15

Management & Protocols
| Security Features |
|
Network & Communication
| VoIP Supported | No |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
General Information
| Product Type | Router |
| Manufacturer Part Number | MX40-T-DC |
| Manufacturer Website Address | http://www.juniper.net |
| Manufacturer | Juniper Networks Inc |
| Product Model | MX40 |
| Product Name | MX40 3D Universal Edge Router |
| Product Series | MX |
| Brand Name | Juniper |
I/O Expansions
| Expansion Slot Type | XFP |
| Number of Total Expansion Slots | 4 |
Power Description
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Redundant Power Supply Supported | Yes |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 30 lb |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 3.5" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 23.5" |
| Compatible Rack Unit | 2U |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
