Juniper Networks Mx480 Base Chassis With Midplane, 1 Nos.
SKU
MX480BASE-DC
ManufacturerJuniper Networks
Condition: New
In stock
$47,538.35

Miscellaneous
| Additional Information | One craft interface is located on the front of the router above the Dense Port Concentrator (DPC) card cage |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
I/O Expansions
| Expansion Slot Type | Switch Control Board |
| Dense Port Concentrator | |
| Number of Total Expansion Slots | 8 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 65.50 lb |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 14" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 23.8" |
Power Description
| Input Voltage | 220 V AC |
| 110 V AC | |
| Redundant Power Supply Supported | Yes |
General Information
| Product Type | Router Chassis |
| Manufacturer Part Number | MX480BASE-DC |
| Manufacturer Website Address | http://www.juniper.net |
| Manufacturer | Juniper Networks Inc |
| Product Model | MX480 |
| Product Name | MX480 Ethernet Services Router Chassis |
| Brand Name | Juniper |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
