Juniper Networks Mx80-48T Chassis With 48X1Ge Rj-45 & 4X10Ge Xfp Ac Power
SKU
MX80-48T-DC
ManufacturerJuniper Networks
Condition: New
In stock
$29,296.58

I/O Expansions
| Number of Total Expansion Slots | 4 |
Management & Protocols
| Security Features |
|
Power Description
| Redundant Power Supply Supported | Yes |
Network & Communication
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
General Information
| Product Type | Router |
| Manufacturer Part Number | MX80-48T-DC |
| Manufacturer Website Address | http://www.juniper.net |
| Manufacturer | Juniper Networks Inc |
| Product Model | MX80-48T-DC |
| Product Name | MX80-48T-DC 3D Universal Edge Router |
| Product Series | MX |
| Brand Name | Juniper |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 48 |
| Management Port | Yes |
| Total Number of Ports | 48 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 30 lb |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 3.5" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 23.5" |
| Compatible Rack Unit | 2U |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
