Juniper Networks Mx80 Chassis With Ptp & Synce
SKU
MX80BASE-P
ManufacturerJuniper Networks
Condition: New
In stock
$60,482.01

Management & Protocols
| Security Features |
|
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
General Information
| Product Type | Router Chassis |
| Manufacturer Part Number | MX80BASE-P |
| Manufacturer Website Address | http://www.juniper.net |
| Manufacturer | Juniper Networks Inc |
| Product Model | MX80 |
| Product Name | MX80 Router Chassis |
| Product Series | MX |
| Brand Name | Juniper |
Network & Communication
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
| 120 V AC |
I/O Expansions
| Expansion Slot Type | Modular Interface Card (MIC) |
| XFP | |
| Number of Total Expansion Slots | 6 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 30 lb |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 3.5" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 23.5" |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
