Juniper Networks 8-Core Atom Denverton Qat 32GB Ram 200GB SSD 1RU Rack Mount
SKU
NFX150-S1E
ManufacturerJuniper Networks
Condition: New
In stock
$5,769.11

I/O Expansions
| Number of Total Expansion Slots | 2 |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Interfaces/Ports
| Powerline | No |
| Management Port | Yes |
| Total Number of Ports | 4 |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| RoHS-6 | |
| REACH |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 13.01 lb |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 1.7" |
| Width | 17.4" |
| Depth | 15.5" |
| Compatible Rack Unit | 1U |
Network & Communication
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| 10GBase-X | |
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet |
| VoIP Supported | Yes |
General Information
| Product Type | Router |
| Manufacturer Part Number | NFX150-S1E |
| Manufacturer Website Address | http://www.juniper.net |
| Manufacturer | Juniper Networks Inc |
| Product Model | NFX150 |
| Product Name | NFX150 Router |
| Product Series | NFX |
| Brand Name | Juniper |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
