Juniper Networks Nfx250 10X10/100/1000Base- T Ports 2X100/1000Base- Xsfp Ports 210
SKU
NFX250-S1
ManufacturerJuniper Networks
Condition: New
In stock
$4,037.00

Management & Protocols
| Manageable | Yes |
Memory
| Standard Memory | 16 GB |
Power Description
| Redundant Power Supply Supported | No |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Interfaces/Ports
| Number of Network (RJ-45) Ports | 10 |
| Network (RJ-45) | Yes |
Media & Performance
| Maximum Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Twisted Pair |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS-6 |
| WEEE | |
| REACH |
General Information
| Product Type | Server Load Balancer |
| Manufacturer Part Number | NFX250-S1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.juniper.net |
| Manufacturer | Juniper Networks Inc |
| Product Model | NFX250-S1 |
| Product Name | NFX250 Network Services Platform |
| Product Series | NFX250 |
| Brand Name | Juniper |
Network & Communication
| Network Standard | 10GBase-X |
| 1000Base-X | |
| 10/100/1000Base-T | |
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet |
I/O Expansions
| Expansion Slot Type | SFP |
| SFP+ | |
| Number of Total Expansion Slots | 4 |
| Number of SFP Slots | 2 |
| Number of SFP+ Slots | 2 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 9.48 lb |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| Height | 1.7" |
| Width | 17.4" |
| Depth | 12" |
Technical Information
| Load Balance Applications | TCP |
| HTTPS | |
| HTTP | |
| FTP | |
| DNS | |
| UDP |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
