Juniper Networks Base Chassis for PTX 5000 Sheet Metal+Enhanced Midplane+Craft Panel
SKU
PTX5000BASE2
ManufacturerJuniper Networks
Condition: New
In stock
$91,246.42

Power Description
| PoE (RJ-45) Port | No |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
I/O Expansions
| Expansion Slot Type | Flexible PIC Concentrator (FPC) |
| Number of Total Expansion Slots | 8 |
General Information
| Product Type | Router Chassis |
| Manufacturer Part Number | PTX5000BASE2 |
| Manufacturer Website Address | http://www.juniper.net |
| Manufacturer | Juniper Networks Inc |
| Product Model | PTX5000 |
| Product Name | PTX5000 Router Chassis |
| Product Series | PTX |
| Brand Name | Juniper |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| REACH | |
| WEEE |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1000 lb |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 62.5" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 33.1" |
| Compatible Rack Unit | 36U |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
