Juniper Networks QFX5110-48S TAA Model Front to Back, AC
SKU
QFX5110-48S-AFO-T
ManufacturerJuniper Networks
Condition: New
In stock
$17,611.59

Management & Protocols
| Manageable | Yes |
Miscellaneous
| TAA Compliant | Yes |
Network & Communication
| Layer Supported | 3 |
Power Description
| Power Source | Power Supply |
| Redundant Power Supply Supported | Yes |
Interfaces/Ports
| Modular | Yes |
| Port/Expansion Slot Details | 48 x 10 Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| 4 x 100 Gigabit Ethernet Uplink |
General Information
| Product Type | Ethernet Switch |
| Manufacturer Part Number | QFX5110-48S-AFO-T |
| Manufacturer Website Address | http://www.juniper.net |
| Manufacturer | Juniper Networks Inc |
| Product Model | QFX5110-48S |
| Product Name | QFX5110-48S Ethernet Switch |
| Product Series | QFX |
| Brand Name | Juniper |
I/O Expansions
| Expansion Slot Type | QSFP28 |
| SFP+ | |
| Number of Total Expansion Slots | 52 |
| Number of SFP+ Slots | 48 |
Media & Performance
| Network Technology | 100GBase-X |
| 10GBase-X | |
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet |
| 100 Gigabit Ethernet | |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 22.99 lb |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 1.7" |
| Width | 17.4" |
| Depth | 20.5" |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
