Juniper Networks QFX5120-48Y Airflow Out Red AC Psus & Fans Ships with Base Software
SKU
QFX5120-48Y-AFO2
ManufacturerJuniper Networks
Condition: New
In stock
$16,143.95

Management & Protocols
| Manageable | Yes |
Network & Communication
| Layer Supported | 3 |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Power Description
| Power Source | Power Supply |
| Redundant Power Supply Supported | Yes |
Interfaces/Ports
| Modular | Yes |
| Uplink Port | Yes |
| Port/Expansion Slot Details | 8 x 100 Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| 48 x 25 Gigabit Ethernet Expansion Slot |
I/O Expansions
| Expansion Slot Type | QSFP28 |
| SFP+ | |
| Number of Total Expansion Slots | 56 |
| Number of SFP+ Slots | 48 |
| Shared SFP Slot | No |
Media & Performance
| Network Technology | 100GBase-X |
| 25GBase-X | |
| Ethernet Technology | 25 Gigabit Ethernet |
| 100 Gigabit Ethernet | |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | REACH |
| China RoHS | |
| WEEE | |
| RoHS-6 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 23.70 lb |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 1.7" |
| Width | 17.4" |
| Depth | 20.5" |
| Compatible Rack Unit | 1U |
General Information
| Product Type | Layer 3 Switch |
| Manufacturer Part Number | QFX5120-48Y-AFO2 |
| Manufacturer Website Address | http://www.juniper.net |
| Manufacturer | Juniper Networks Inc |
| Product Model | QFX5120-48Y |
| Product Name | QFX5120 Ethernet Switch |
| Product Series | QFX5100 |
| Brand Name | Juniper |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
