Juniper Networks SRX340 Services Gateway Incl Hardware 16GE 4x Mpim Slots 4GB Ram 8GB PS
SKU
SRX340-SYS-JE
ManufacturerJuniper Networks
Condition: New
In stock
$1,965.93

I/O Expansions
| Number of Total Expansion Slots | 8 |
Power Description
| Redundant Power Supply Supported | No |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS 2 |
General Information
| Product Type | Router |
| Manufacturer Part Number | SRX340-SYS-JE |
| Manufacturer Website Address | http://www.juniper.net |
| Manufacturer | Juniper Networks Inc |
| Product Model | SRX340 |
| Product Name | SRX340 Router |
| Product Series | SRX |
| Brand Name | Juniper |
Interfaces/Ports
| Powerline | No |
| Management Port | Yes |
| Total Number of Ports | 8 |
Network & Communication
| Network Technology | 1000Base-T |
| 1000Base-X | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 10.80 lb |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 1.7" |
| Width | 17.4" |
| Depth | 14.6" |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
