Kodak Alaris S2050 Scanner 50Ppm
SKU
1014968
ManufacturerKodak Alaris
Condition: New
In stock
$731.00

Interfaces/Ports
| USB | Yes |
Technical Information
| Media Size | A3 11.69" x 16.54" |
| A8 2.05" x 2.91" | |
| Custom Size 8.50" x 118.11" | |
| Color Depth | 30-bit |
| ADF Capacity | 80 Sheets |
| Media Type | Business Card |
| Plain Paper | |
| Embossed Card | |
| ID Card | |
| Insurance Card | |
| Optical Resolution | 600 dpi |
| Scan Color | Color |
| Grayscale Depth | 8-bit |
| Maximum Mono Scan Speed (ppm) | 50 |
| Maximum Color Scan Speed (ppm) | 50 |
| Maximum Mono Scan Speed (ipm) | 100 |
| Maximum Color Scan Speed (ipm) | 100 |
| Large Format | No |
| PC Free Scanning | No |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 7.28 lb |
| Height | 7.2" |
| Width | 12.3" |
| Depth | 8" |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EPEAT Bronze |
| EPEAT | |
| TÜV-GS | |
| Energy Star | Yes |
General Information
| Product Type | Sheetfed Scanner |
| Manufacturer Part Number | 1014968 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kodakalaris.com |
| Manufacturer | Kodak Alaris |
| Product Model | S2050 |
| Product Name | S2050 Sheetfed Scanner |
| Product Series | S2000 |
| Brand Name | Kodak Alaris |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
