Lenovo 10AA002CLS ThinkCentre M93p Intel 2.90 GHz Core i5 4 GB Desktop Computer
SKU
10AA002CLS
ManufacturerLenovo
Condition: New
In stock
$1,098.00

| Display & Graphics | |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | HD Graphics 4600 |
| Graphics Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| General Information | |
| Product Type | Desktop Computer |
| Manufacturer Part Number | 10AA002CLS |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Product Model | 10AA002CLS |
| Product Name | ThinkCentre M93p 10AA002CLS Desktop Computer |
| Product Line | ThinkCentre |
| Product Series | M93p |
| Brand Name | Lenovo |
| Interfaces/Ports | |
| DVI | No |
| VGA | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Number of USB 3.0 Ports | 5 |
| Memory | |
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Features | Security Slot |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EPEAT Gold |
| Environmental Certification | ENERGY STAR 5.2 |
| Environmental Certification | ULE Gold |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Environmental Certification | RoHS |
| Energy Star | Yes |
| Network & Communication | |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.90 lb |
| Color | Business Black |
| Form Factor | Tiny |
| Height | 1.4" |
| Width | 7" |
| Depth | 7.2" |
| Processor & Chipset | |
| Processor Speed | 2.90 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Model | i5-4570T |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 4th Gen |
| Software | |
| Operating System | Windows 7 Professional Upgradable to Windows 8 Pro |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Storage | |
| Total Hard Drive Capacity | 500 GB |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
