Lenovo 43533E1 ThinkStation D30 Workstation
SKU
435330
ManufacturerLenovo
Condition: New
In stock

| Controllers | |
| RAID Levels | 0, 1, 5, 10 |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| RAID Supported | Yes |
| General Information | |
| Product Type | Workstation |
| Manufacturer Part Number | 43533E1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Product Model | 43533E1 |
| Product Name | ThinkStation D30 43533E1 Workstation |
| Product Line | ThinkStation |
| Product Series | D30 |
| Brand Name | Lenovo |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 12 |
| Number of USB 2.0 Ports | 8 |
| Number of USB 3.0 Ports | 4 |
| Memory | |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Number of Total Memory Slots | 16 |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Environmental Certification | RoHS |
| Environmental Certification | EPEAT Gold |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 60.63 lb |
| Color | Raven Black |
| Form Factor | Tower |
| Height | 19.1" |
| Width | 8.3" |
| Depth | 23.7" |
| Power Description | |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Maximum Power Supply Wattage | 1.12 kW |
| Processor & Chipset | |
| Number of Processors Supported | 2 |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
