Maxell NC-II Noise Cancellation Headphone - Collapsible
SKU
190400
ManufacturerMaxell
Condition: New
In stock
$31.07

Interfaces/Ports
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Physical Characteristics
| Color | Gray |
| Black | |
| Form Factor | Ear-cup |
Earpiece
| Earpiece Sensitivity | 102 dB |
| Driver Type | Neodymium |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Type | Binaural |
| Driver Size | 1.57" |
General Information
| Product Type | Headphone |
| Manufacturer Part Number | 190400 |
| Manufacturer Website Address | http://www.maxell.com |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Maxell |
| Product Model | HP/NC-II |
| Product Name | Noise Cancellation Headphones |
| Brand Name | Maxell |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Application/Usage | Studio |
| Studio | |
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
Technical Information
| Cable Length | 6 ft |
| Impedance | 60 Ohm |
| Sound Mode | Stereo |
| Connectivity Technology | Wired |
| Features | Noise Reduction |
| Minimum Frequency Response | 10 Hz |
| Maximum Frequency Response | 28 kHz |
| Connector Plating | Nickel Plated |
| Noise Canceling | Yes |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
