Spectrum-2 100GBE 1u Open Software with Cumulus Linux 32QSFP 28PORT NCNR
SKU
MSN3700-CS2FC
ManufacturerMellanox Technologies
Condition: New
In stock
$24,469.20

Management & Protocols
| Manageable | Yes |
Network & Communication
| Layer Supported | 3 |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
I/O Expansions
| Expansion Slot Type | QSFP28 |
| Number of Total Expansion Slots | 32 |
Interfaces/Ports
| Modular | Yes |
| Port/Expansion Slot Details | 32 x 100 Gigabit Ethernet Expansion Slot |
General Information
| Product Type | Ethernet Switch |
| Manufacturer Part Number | MSN3700-CS2FC |
| Manufacturer Website Address | http://www.mellanox.com |
| Manufacturer | Mellanox Technologies Ltd |
| Product Model | MSN3700-CS2FC |
| Product Name | Spectrum-2 MSN3700-CS2FC Ethernet Switch |
| Product Line | Spectrum-2 |
| Product Series | MSN3700C |
| Brand Name | Mellanox |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
Power Description
| Power Source | Power Supply |
| Redundant Power Supply Supported | Yes |
Media & Performance
| Network Technology | 100GBase-X |
| Ethernet Technology | 100 Gigabit Ethernet |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 24.47 lb |
| Form Factor | Rail-mountable |
| Rack-mountable | |
| Height | 1.7" |
| Width | 16.8" |
| Depth | 22" |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
