Netgear Nighthawk X6S AC4000 Tri Band Wireless Router
SKU
R8000P-100NAS
ManufacturerNETGEAR
Condition: New
In stock
$0.00

Technical Information
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 5 |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
Network & Communication
| VPN Supported | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 4 |
| Number of Broadband (RJ-45) Ports | 1 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
General Information
| Product Type | Wireless Router |
| Manufacturer Part Number | R8000P-100NAS |
| Manufacturer Website Address | http://www.netgear.com |
| Manufacturer | Netgear Inc |
| Product Model | R8000P |
| Product Name | Nighthawk X6S-AC4000 Tri-Band WiFi Router |
| Product Line | Nighthawk X6S |
| Brand Name | Netgear |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 2.43 lb |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 2.1" |
| Width | 8.9" |
| Depth | 11.6" |
Wireless Specifications
| Broadband Transmission Technology | Ethernet |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| IEEE 802.11ac | |
| ISM Band | Yes |
| UNII Band | Yes |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
| UNII Maximum Frequency | 5 GHz |
| Total Wireless Transmission Speed | 500 MB/s |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
