Netgear Orbi RBK752 WiFi System
SKU
RBK752-100NAS
ManufacturerNETGEAR
Condition: New
In stock
$0.00

Network & Communication
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Interfaces/Ports
| Number of Network (RJ-45) Ports | 3 |
| Number of Broadband (RJ-45) Ports | 1 |
Technical Information
| Virtual Assistant Supported | Alexa |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.90 lb |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 9.1" |
| Width | 7.2" |
| Depth | 2.8" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Vietnam |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| REACH | |
| ErP | |
| RoHS |
General Information
| Product Type | Wireless Router |
| Manufacturer Part Number | RBK752-100NAS |
| Manufacturer Website Address | http://www.netgear.com |
| Manufacturer | Netgear Inc |
| Product Model | RBK752 |
| Product Name | Whole Home Tri-band Mesh WiFi 6 System |
| Product Line | Orbi |
| Brand Name | Netgear |
Wireless Specifications
| Broadband Transmission Technology | Ethernet |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| IEEE 802.11ax | |
| ISM Band | Yes |
| UNII Band | Yes |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
| UNII Maximum Frequency | 5 GHz |
| Total Number of Antennas | 6 |
| Number of Internal Antennas | 6 |
| Total Wireless Transmission Speed | 525 MB/s |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
