Netgear Orbi Pro SRR60 Wi-Fi 5 IEEE 802.11ac Ethernet Wireless Router - 2.40 GHz ISM Band - 5 GHz UNII Band - 6 x Antenna(6 x Internal) - 375 MB/s Wireless Speed - 3 x Network Port - 1 x Broadband Port - Gigabit Ethernet - Desktop
SKU
SRR60-100NAS
ManufacturerNETGEAR
Condition: New
In stock
$0.00

Network & Communication
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
Technical Information
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 5 |
Interfaces/Ports
| Number of Network (RJ-45) Ports | 3 |
| Number of Broadband (RJ-45) Ports | 1 |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
General Information
| Product Type | Wireless Router |
| Manufacturer Part Number | SRR60-100NAS |
| Manufacturer Website Address | http://www.netgear.com |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Netgear, Inc |
| Product Model | SRR60 |
| Product Name | Orbi Pro-AC3000 Tri-band WiFi Router |
| Product Line | Orbi Pro |
| Brand Name | Netgear |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 2.06 lb |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 9.7" |
| Width | 6.8" |
| Depth | 3.3" |
Wireless Specifications
| Broadband Transmission Technology | Ethernet |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| IEEE 802.11ac | |
| ISM Band | Yes |
| UNII Band | Yes |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
| UNII Maximum Frequency | 5 GHz |
| Total Number of Antennas | 6 |
| Number of Internal Antennas | 6 |
| Total Wireless Transmission Speed | 375 MB/s |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
