SanDisk Extreme Pro Cfexpress Card, 256GB, 1700/1200 MB/S, Extreme Pro, with JC, R1700
SKU
SDCFE-256G-ANCNN
ManufacturerSanDisk
Condition: New
In stock
$404.73

Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Physical Characteristics
| Thickness | 200 mil |
| Weight (Approximate) | 0.40 oz |
| Length | 1.5" |
| Width | 1.2" |
General Information
| Product Type | CFexpress Card Type B |
| Manufacturer Part Number | SDCFE-256G-ANCNN |
| Manufacturer Website Address | http://www.wdc.com |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Product Name | Extreme PRO CFexpress Card Type B |
| Product Line | Extreme PRO |
| Brand Name | SanDisk |
Technical Information
| Storage Capacity | 256 GB |
| Memory Speed | 8000x |
| Maximum Write Speed | 1.17 GB/s |
| Maximum Read Speed | 1.66 GB/s |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Taiwan RoHS | |
| RoHS 2 | |
| RoHS | |
| REACH |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
