SanDisk 16GB microSD High Capacity (microSDHC)-1 Card
SKU
SDSDQ-016G-A46A
ManufacturerSanDisk
Condition: New
In stock
$9.38

Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 0.04 oz |
| Form Factor | microSDHC |
| Length | 0.6" |
| Width | 0.4" |
General Information
| Product Type | microSDHC |
| Manufacturer Part Number | SDSDQ-016G-A46 |
| Manufacturer Website Address | http://www.wdc.com |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Product Name | microSDHC Memory Card |
| Brand Name | SanDisk |
Technical Information
| Storage Capacity | 16 GB |
| Features | Shock Proof |
| Temperature Proof | |
| X-ray Proof | |
| Water Proof | |
| Number of Memory Cards | 1 |
| Speed Class Rating | Class 4 |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
