SanDisk Extreme Pro SDXC Memory Card, 512GB, Uhs-I, Up to 170MB/S Read Speedsuhs-I
SKU
SDSDXXY-512G-ANCIN
ManufacturerSanDisk
Condition: New
In stock
$200.16

Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Physical Characteristics
| Thickness | 82.7 mil |
| Length | 1.3" |
| Width | 0.9" |
General Information
| Product Type | SDXC |
| Manufacturer Part Number | SDSDXXY-512G-ANCIN |
| Manufacturer Website Address | http://www.wdc.com |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Product Name | Extreme PRO SDHC and SDXC UHS-I Card |
| Product Line | Extreme PRO |
| Brand Name | SanDisk |
Technical Information
| Storage Capacity | 512 GB |
| Maximum Write Speed | 90 MB/s |
| Maximum Read Speed | 170 MB/s |
| Speed Class Rating | Class 10/UHS-I (U3) |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| RoHS | |
| RoHS 2 | |
| Taiwan RoHS | |
| REACH |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
