SanDisk Extreme, Microsdxc, Memory Card, 256GB, Uhs-I, 4K, Class 10, with Adapteruhs-I, 4K
SKU
SDSQXA1-512G-AN6MA
ManufacturerSanDisk
Condition: New
In stock
$175.93

Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Taiwan RoHS |
General Information
| Product Type | microSDXC |
| Manufacturer Part Number | SDSQXA1-512G-AN6MA |
| Manufacturer Website Address | http://www.wdc.com |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Product Name | 512GB Extreme microSDXC Card |
| Product Line | Extreme |
| Brand Name | SanDisk |
Physical Characteristics
| Thickness | 40.2 mil |
| Weight (Approximate) | 0.16 oz |
| Length | 0.6" |
| Width | 0.4" |
Technical Information
| Storage Capacity | 512 GB |
| Maximum Write Speed | 90 MB/s |
| Maximum Read Speed | 160 MB/s |
| Speed Class Rating | Class 10/UHS-I (U3) |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
