SanDisk 480GB SSD Plus SATA III 2.5" Internal SSD
SKU
SDSSDA-480G-G26
ManufacturerSanDisk
Condition: New
In stock
$83.75

Technical Information
| Storage Capacity | 480 GB |
Drive Performance
| Maximum Read Transfer Rate | 535 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 445 MB/s |
General Information
| Product Type | Solid State Drive |
| Manufacturer Part Number | SDSSDA-480G-G26 |
| Manufacturer Website Address | http://www.wdc.com |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Product Name | SSD PLUS Solid State Drive |
| Product Line | SSD PLUS |
| Brand Name | SanDisk |
Interfaces/Ports
| Drive Interface | SATA |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
Miscellaneous
| Device Supported | Notebook |
| Desktop PC |
Physical Characteristics
| Drive Type | Internal |
| Height | 0.3" |
| Width | 2.8" |
| Depth | 4" |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
