SanDisk My Passport SSD 256GB
SKU
WDBKVX2560PSL-WESN
ManufacturerSanDisk
Condition: New
In stock
$97.35

Interfaces/Ports
| Host Interface | USB 3.1 Type C |
Network & Communication
| Wireless LAN | No |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
Technical Information
| Storage Capacity | 256 GB |
| Encryption Standard | 256-bit |
General Information
| Product Type | Solid State Drive |
| Manufacturer Part Number | WDBKVX2560PSL-WESN |
| Manufacturer Website Address | http://www.wdc.com |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Product Model | WDBKVX2560PSL-WESN |
| Product Name | 256GB My Passport SSD |
| Package Type | Retail |
| Product Line | My Passport |
| Brand Name | WD |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.41 oz |
| Color | Black |
| Metallic Gray | |
| Drive Type | External |
| Form Factor | 2.5" |
| Height | 0.4" |
| Width | 1.8" |
| Depth | 3.5" |
| External Drive Type | Portable |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
