Sharp 55" PN-UH551 LCD Display 4K UHD 3840x2160 HDMI USB with Digital Tuner
SKU
PN-UH551
ManufacturerSharp
Condition: New
In stock
$1,020.00

Miscellaneous
| Country of Origin | China |
Network & Communication
| Ethernet | Yes |
Power Description
| Input Voltage | 120 V AC |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 27.60 lb |
| Height | 25.5" |
| Width | 48.8" |
| Depth | 3.1" |
General Information
| Product Type | Digital Signage Display |
| Manufacturer Part Number | PNUH551 |
| Manufacturer Website Address | http://www.sharpusa.com |
| Manufacturer | Sharp Electronics |
| Product Model | PNUH551 |
| Product Name | AQUOS BOARD PNUH551 Digital Signage Display |
| Product Line | AQUOS BOARD |
| Product Series | PNUH |
| Brand Name | Sharp |
Video
| Brightness | 400 Nit |
| Scan Format | 2160p |
| 2160p | |
| Dynamic Contrast Ratio | 4000:1 |
Display & Graphics
| Pixel Pitch | 12.4 mil |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Size | 54.6" |
| Display Screen Type | LCD |
| Backlight Technology | Direct LED |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Serial | Yes |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
