Sharp 55" Professional Lcd Monitor
SKU
PN-Y556
ManufacturerSharp
Condition: New
In stock
$1,570.00

Network & Communication
| Ethernet | Yes |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
| 120 V AC |
Video
| Brightness | 450 Nit |
| Scan Format | 1080p |
| 1080p |
General Information
| Product Type | Digital Signage Display |
| Manufacturer Part Number | PNY556 |
| Manufacturer Website Address | http://www.sharpusa.com |
| Manufacturer | Sharp Electronics |
| Product Model | PN-Y556 |
| Product Name | PN-Y556 Digital Signage Display |
| Product Series | PN-Y |
| Brand Name | Sharp |
Display & Graphics
| Display Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 55" |
| Display Screen Type | LCD |
| Backlight Technology | Edge LED |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| DVI | Yes |
| Serial | Yes |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 39.68 lb |
| Height | 28" |
| Width | 48.5" |
| Depth | 1.8" |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
