Supermicro 3U Microcloud System 8 Up Nodes In 3U
SKU
SYS-5037MC-H86RF
ManufacturerSupermicro
Condition: New
In stock
$3,859.31

Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
Display & Graphics
| Graphics Controller Manufacturer | ASPEED |
| Graphics Controller Model | AST2400 |
Interfaces/Ports
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
Network & Communication
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| 10 Gigabit Ethernet |
Power Description
| Number of Power Supplies Installed | 2 |
| Maximum Power Supply Wattage | 1280 W |
Controllers
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| 12Gb/s SAS | |
| RAID Supported | Yes |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
General Information
| Product Type | Barebone System |
| Manufacturer Part Number | SSG-6048R-E1CR36N |
| Manufacturer Website Address | http://www.supermicro.com |
| Manufacturer | Supermicro Computer, Inc |
| Product Model | 6048R-E1CR36N |
| Product Name | SuperServer 6048R-E1CR36N (Black) |
| Product Line | SuperStorage |
| Brand Name | Supermicro |
Memory
| Maximum Memory | 1.50 TB |
| 1.50 TB | |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Standard | DDR4-2133/PC4-17000 |
| Number of Total Memory Slots | 24 |
I/O Expansions
| Number of Internal 2.5" Bays | 4 |
| Number of Total Expansion Bays | 40 |
| Number of 3.5" Bays | 36 |
| Number of Total Expansion Slots | 6 |
| Number of PCI Express x8 Slots | 4 |
| Number of PCI Express x16 Slots | 2 |
Physical Characteristics
| Color | Black |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 4U |
| Height | 7" |
| Width | 17.2" |
| Depth | 27.5" |
Processor & Chipset
| Processor Supported | Xeon |
| Processor Socket | Socket LGA 2011-v3 |
| 64-bit Processing | Yes |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | C612 Express |
| Number of Processors Supported | 2 |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
