Targus Usb-C Universal Dv4K Docking Station With 100W Power
SKU
DOCK190USZ
ManufacturerTargus
Condition: New
In stock
$187.62

Power Description
| Maximum Power Supply Wattage | 100 W |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
Technical Information
| Device Supported | Notebook/Tablet/Smartphone |
| Connectivity Technology | Wired |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Compatibility | Notebook Brands:
|
| TAA Compliant | Yes |
General Information
| Product Type | Docking Station |
| Manufacturer Part Number | DOCK190USZ |
| Manufacturer Website Address | http://www.targus.com |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Product Model | DOCK190USZ |
| Product Name | USB-C Universal DV4K Docking Station with 100W Power |
| Brand Name | Targus |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 14.40 oz |
| Height | 3.8" |
| Width | 6.8" |
| Depth | 1.6" |
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB 3.1 Type C |
| Microphone | Yes |
| HDMI | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Audio Line In | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number of USB 3.0 Ports | 4 |
| Thunderbolt | Yes |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
