TouchSystems SYS-IDS156 Intel 2.10 GHz Core i3 2 GB All-in-One Computer
SKU
SYS-IDS156
ManufacturerNo
Condition: New
Out of stock
$1,202.33

| Display & Graphics | |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 15.6" |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | HD Graphics 3000 |
| Graphics Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| General Information | |
| Product Type | All-in-One Computer |
| Manufacturer Part Number | SYS-IDS156 |
| Manufacturer Website Address | http://www.touchsystems.com |
| Manufacturer | TouchSystems Corporation |
| Product Model | SYS-IDS156 |
| Product Name | SYS-IDS156 15.6" All-in-One |
| Brand Name | TouchSystems |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| VGA | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Memory | |
| Standard Memory | 2 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 17.60 lb |
| Form Factor | Desktop |
| Processor & Chipset | |
| Processor Speed | 2.10 GHz |
| Processor Type | Core i3 |
| Processor Model | i3-2310M |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 2nd Gen |
| Storage | |
| Total Hard Drive Capacity | 320 GB |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
