Tripp Lite Display Monitor TV Wall Mount Fixed Rotate 360 Degrees 37"-70" - 70" Screen Support - 110 lb Load Capacity - Black FIXED DISPLAY ROTATE 360 DEGREES
SKU
DWM3770PLX
ManufacturerTripp Lite
Condition: New
In stock
$79.95

Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
General Information
| Product Type | Wall Mount |
| Manufacturer Part Number | DWM3770PLX |
| Manufacturer Website Address | http://www.tripplite.com |
| Manufacturer | Tripp Lite |
| Product Model | DWM3770PLX |
| Product Name | Portrait/Landscape Fixed Flat-Screen Wall Mount for 37" to 70" TVs and Monitors |
| Brand Name | Tripp Lite |
Product Information
| Device Supported | Monitor |
| TV | |
| Maximum Load Capacity | 110 lb |
| Maximum Screen Size Supported | 70" |
| Number of Displays Supported | 1 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 9.74 lb |
| Color | Black |
| VESA Mount Standard | 400 x 400 |
| 400 x 200 | |
| 300 x 300 | |
| 200 x 200 | |
| 600 x 400 |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
