V7 Deluxe Mono Headset with Microphone 3.5MM In Line Control 1.8M Cable Black
SKU
HA401
ManufacturerV7
Condition: New
In stock
$20.71

Interfaces/Ports
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Earpiece
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Type | Monaural |
| Driver Size | 1.06" |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
General Information
| Product Type | Headset |
| Manufacturer Part Number | HA401 |
| Manufacturer Website Address | http://www.v7-world.com |
| Manufacturer | V7 |
| Product Model | HA401 |
| Product Name | Deluxe Mono Headset |
| Product Line | Deluxe |
| Brand Name | V7 |
Microphone
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Echo Cancelling | |
| Omni-directional | |
| Microphone Design | Boom |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 2.89 oz |
| Color | Silver |
| Black | |
| Form Factor | Supra-aural |
| Height | 6.4" |
| Width | 2" |
Technical Information
| Cable Length | 5.91 ft |
| Sound Mode | Mono |
| Sound Pressure Level | 94 dB |
| Connectivity Technology | Wired |
| Minimum Frequency Response | 31.50 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
