V7 1.8M Deluxe 3.5MM Stereo Headphones On-Ear with Volume Control Cable
SKU
HA520-2NP
ManufacturerV7
Condition: New
In stock
$14.86

Interfaces/Ports
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Earpiece
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Type | Binaural |
| Driver Size | 1.57" |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
Technical Information
| Cable Length | 5.91 ft |
| Impedance | 32 Ohm |
| Sound Mode | Stereo |
| Sound Pressure Level | 110 dB |
| Connectivity Technology | Wired |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 5.77 oz |
| Color | Black |
| Gray | |
| Form Factor | Circumaural |
| Height | 7.4" |
| Width | 2.7" |
General Information
| Product Type | Headphone |
| Manufacturer Part Number | HA520-2NP |
| Manufacturer Website Address | http://www.v7-world.com |
| Manufacturer | V7 |
| Product Model | HA520-2NP |
| Product Name | Deluxe Stereo Headphones with Volume Control |
| Product Line | Deluxe |
| Brand Name | V7 |
| Packing | Blister |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
