V7 Headset with Microphone 3.5MM Education 2M Cable Anti-Bactrl Volume LTD
SKU
HA530E
ManufacturerV7
Condition: New
In stock
$16.82

Interfaces/Ports
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Earpiece
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Type | Binaural |
| Driver Size | 1.18" |
Microphone
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Microphone Design | Boom |
| Integrated Microphone | Yes |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Compatibility |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 5.80 oz |
| Color | Black |
| Red | |
| Form Factor | Supra-aural |
| Height | 68.6" |
| Width | 6.5" |
General Information
| Product Type | Headset |
| Manufacturer Part Number | HA530E |
| Manufacturer Website Address | http://www.v7-world.com |
| Manufacturer | V7 |
| Product Model | HA530E |
| Product Name | HA530E Headset |
| Brand Name | V7 |
Technical Information
| Cable Length | 6.56 ft |
| Impedance | 32 Ohm |
| Sound Mode | Stereo |
| Sound Pressure Level | 90 dB |
| Connectivity Technology | Wired |
| Features | Volume Limiter |
| Mute Button | |
| Anti-microbial |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
