V7 1.8M Black Deluxe Mono USB Headset with Microphone Volume Control Cable
SKU
HU411
ManufacturerV7
Condition: New
In stock
$25.12

Interfaces/Ports
| Host Interface | USB |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Earpiece
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Type | Monaural |
| Driver Size | 1.06" |
Microphone
| Microphone Technology | Omni-directional |
| Noise Cancelling | |
| Echo Cancelling | |
| Microphone Design | Boom/On-cable |
General Information
| Product Type | Headset |
| Manufacturer Part Number | HU411 |
| Manufacturer Website Address | http://www.v7-world.com |
| Manufacturer | V7 |
| Product Model | HU411 |
| Product Name | Deluxe USB Mono Headset with Boom Mic |
| Product Line | Deluxe |
| Brand Name | V7 |
| Packing | Blister |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 2.89 oz |
| Color | Black |
| Silver | |
| Form Factor | Supra-aural |
| Height | 6.4" |
| Width | 2" |
Technical Information
| Cable Length | 5.91 ft |
| Sound Mode | Mono |
| Sound Pressure Level | 94 dB |
| Connectivity Technology | Wired |
| Minimum Frequency Response | 31.50 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
